קחו בחשבון את הערך והיופי המתמשכים של אבן החן לפני הרכישה. יהלומים ומויסוניטים שונים זה מזה באופן מובהק בקשיות, בהרכב ובצבע.

בעוד שמואיסונאט ויהלום הם בעלי מראה דומה במקצת מרחוק, שתי האבנים שונות זו מזו במספר תחומים כמו ברק, אש, עמידות וערך. ניתן  למצוא טבעת moissanite  באמזון עבור שבריר מהעלות של טבעת יהלום, אבל חשוב לדעת את ההבדלים העיקריים - ובמדריך הזה, נסביר את כל מה שצריך לדעת.

מהו  MOISSANITE?

בעוד שהמחיר שונה בין יהלום למויאסניט, חיוני להבין שהתכונות, האיכות והיופי של יהלומים ומואיסניטים שונים זה מזה באופן משמעותי. זה שהמחיר נמוך יותר,  לא אומר שמקבלים עסקה טובה יותר או ערך טוב יותר.

יש הפרש ניכרבין מחיריהם של moissanite לעומת יהלומים  אין להשוות בין הערך המתמשך והיופי בפועל של יהלום מול המויסוניט.

הערה: Moissanite שוקל כ -15% פחות מיהלום. לכן, השוואה  של מחיר אינה אפשרית.

ככלל  מחירו של מויסוניט הינו 20% ממחירו של יהלום באיכות גבוהה

DIAMOND VS. MOISSANITE: צבע

אף על פי שמויסניטים ויהלומים יכולים להיראות דומים בצבעם כאשר הם נראים מרחוק או בתאורה לקויה, ישנם הבדלי צבע משמעותיים ביניהם הברורים יותר כאשר השניים נראים מקרוב.

יהלומים מדורגים בסולם צבע GIA מ- D עד Z, בעוד שהמויסניטים אינם מסווגים לפי צבעם. Moissanites, עם זאת, אינם חסרי צבע ודומים לצבע K(צהבהב) בסולם הצבעים GIA המשמש לציון צבע היהלומים.

 מתחת לאורות מסוימים, ניתן לראות גוונים צהובים וירוקים במואיסניטים. ככל שה- moissanite גדול יותר, כך קל יותר להבחין בגוונים צהובים, אפורים או ירוקים. בגדלים גדולים, בדרך כלל קל להבחין בהבדל בינם לבין יהלום.

 יהלומים חסרי צבע, הנעים בין D ל- J בסולם ה- GIA, לא יכילו רמזים של גוון צהוב או אפור. צבע הוא אלמנט אחד שהופך יהלומים לבנים לנוצצים, וקשה לטעות  ביופיו הטבעי הברור של היהלום

במהלך השנים נעשו מאמצים שונים לייצר moissanites מלאכותיים  נטולי צבע. אם בחנתם בתכשיטים moissanite, אולי שמעתם על ה- Moissanite מבריק לנצח המיוצר על ידי צ'ארלס וקולוורד.

בעיקרו של דבר, moissanites אלה היו חסרי צבע מעט יותר מאשר moissanites מעשה ידי האדם המקובלים שהיו בשימוש בטבעות ותכשיטים אחרים. עם זאת, בגלל המגבלות הטכנולוגיות, הם לא היו נקיים לחלוטין מצבע כמו יהלום.

ההערכות לציון המשוער של GIA  ל- Moissanite Forever Brilliant יכולות להשתנות, אם כי מרבית מומחי היהלומים מעריכים שהם שווים בערך ליהלום בטווח ה- G עד I. , מגוון נוסף של moissanites, קרובים יותר ל- J

צ'רלס וקולווארד ייצרו Forever One - Moissanite צבעוני חדש יותר ומתקדם יותר - בשנת 2015.

Forever Moissanites One משווקים כקו moissanite המתקדם של החברה. הם מקודמים כחתוכים בעבודת יד, ללא פגמים ומיוצרים בעזרת הגלם משובח ביותר שיש. הם טוענים שהם חסרי צבע לחלוטין, שקולים לציון יהלומי D, E או F GIA.

מבחינת צבע, moissanites Forever One בהחלט קרוב יותר להיות חסר צבע מאשר moissanites מלאכותיים "חסרי צבע" ישנים כמו Forever Brilliant. עם זאת, ציוני הצבעים המשמשים לאבנים אלה אינם תמיד השוואה מדויקת או שימושית במיוחד.

Moissanites אלה שונים גם מיהלומים בכמה דרכים בולטות. קרביד סיליקון הוא חומר שונה מאד מיהלום, כלומר הוא מציג צבע שונה ומפזר אור בתבנית שונה. בסופו של דבר, אפילו מוזיסייט של Forever One לא ייראה כמו יהלום.

DIAMOND VS. MOISSANITE:  ניקיון

ניקיון של moissanite מתייחסת לכמות (או היעדר) פגמים ותכלילים הנראים באבן. בדומה ליהלומים, המואיסניטים הם בדרך כלל לא מושלמים, כלומר לעיתים קרובות יהיו להם פגמים קטנים הנראים לעין כשהם נראים תחת הגדלה.

כמעט כל המויסוניטים שנמכרו מדורגים בניקיון בעזרת סולם דומה לזה שמשמש את ה- GIA וגורמי דירוג אחרים כדי להעריך את בהירות היהלומים.

חשוב לציין כי ציון הבהירות של moissanite לא ניתן על ידי ה- GIA,  או כל מעבדה גמולוגית אחרת - במקום זאת, ציון הבהירות והתעודה ניתנים  על ידי היצרן או המוכר.

מכיוון שמואיסניטים הם מלאכותיים, שלא כמו יהלומים טבעיים, זה מאוד נדיר לראות moissanites בדרגת בהירות מתחת לרמת VS , הבהירות של moissanite קרובה לניקיון מושלם כמעט כל הזמן.

DIAMOND VS. MOISSANITE: חתוך

כמו יהלומים, המויסויניטים זמינים במגוון חיתוכים שונים. ניתן למצוא Moissanites עגולים, סגלגלים, אגס, כרית, נסיכה וקושן. חלק מהמויסניטים אף נחתכים בחיתוכים עתיקים שהיו בשימוש נרחב ליהלומים לפני מאות שנים.

החיתוך הפופולרי ביותר עבור moissanites הוא החיתוך המבריק והעגול. יש כמה סיבות לפופולריות של החיתוך המבריק העגול:

זוהר. כמו עם יהלום, החיתוך העגול נותן את הברק והאש הגדולים ביותר. משמעות הדבר היא שהאבן תנצנץ כאשר היא נחשפת לאור בהיר, הנכנס לתוך האבן ומקפיץ את האור על הפאות השונות לכיוונים שונים.

צבע. החיתוך המבריק העגול הוא החיתוך הטוב ביותר להסתרת צבע וגורם לאבן להראות כמעט או חסרת צבע . זה יתרון ל- moissanite, מכיוון שהוא מסייע להסתיר את הגוונים הצהובים והירוקים הנראים בדרך כלל אצל moissanites.

DIAMOND VS. MOISSANITE: קושי

בסולם הקשיות של מוהס, Moissanite נמדד ב 9.25, בעוד ליהלום ציון של 10 - המקסימום בסולם.

סולם Mohs משמש למדידת קשיות אבני חן, או במילים אחרות, עמידותו. הסולם נע בין 1 לרך ביותר ל -10 כקשה ביותר. סולם מוהס מראה את אחת ההבחנות הברורות ביותר בין moissanite ויהלום.

כמינרל הקשה ביותר הידוע, יהלומים עמידים וקשיחים להפליא. זה הופך אותם למושלמים לטבעות טבעות אירוסין ויומיום, מכיוון שהם מסוגלים לעמוד בפני שריטות ונזקים אחרים העלולים להשפיע על מראה אבנים רכות יותר.

DIAMOND VS. MOISSANITE: ברק

 נצנוץ יהלום, משקף שבירת אור. כאשר האור פוגע בביתנים (המשטחים הזוויתיים בחלקו התחתון של היהלום), הוא עובר ויוצא דרך שולחן היהלום (המשטח העליון, השטוח) לעינכם. , זה נקרא ברק- ומצביע על איכותם של יהלומים.

למואיסניטים, לעומת זאת,  ניצוץ מסוג אחר. הפנים שלהם נחתכים ונוצרים בצורה שונה, וגורמים פחות שבירת אור לבן מאשר יהלום. בעוד שהמויסניטים אכן יוצרים ניצוץ, הוא אינו ברור וחד כמו זה של יהלום.

מעניין לציין כי למואיסניטים יש מדד שבירה גבוה יותר - מדד למהירות האור עובר בחומר - מאשר יהלומים. מדד השבירה של moissanite הוא 2.65, לעומת 2.42 ליהלומים. בסך הכל, מדד השבירה של שתי האבנים דומה מאוד.

בנוסף לברק  של היהלום, אבני חן גם פולטות אש, שהיא השתקפות של אור צבעוני או קשת בענן. Moissanite גם  משקף אור צבעוני . במקרים מסוימים ותחת אור מסוים, moissanite פולט שיקוף  צבע נרחב מידי– מה שלא מועדף על ידי הקונים

 כשמסתכלים על יהלום ו-moissanite זה לצד זה, ההבדל בברק ובאש ניכר יותר ויותר בגדלים גדולים יותר, במיוחד כאשר אבני החן נראות מקרוב בתנאי תאורה מסוימים.

 

 moissanites  ויהלום הן אבני חן שונות לחלוטין

יהלומים נמצאים באופן טבעי, נוצרים מהחומר הקשה ביותר, ובעלי יופי וערך יוצא דופן. Moissanites כמעט תמיד נוצרים במעבדה ועשויים מסיליקון קרביד. יש להם גם הבדלים חזותיים רבים מיהלומים, כגון צבע וביצועי אור.

בעוד שמרחוק היהלום והמיסניט עשויים להיראות דומים במקצת, הם נבדלים באופן בולט אפילו לעין של לא מומחה.

עכשיו, האם זה אומר שמיסטן טוב יותר מיהלום, או גרוע מזה? זו בסופו של דבר שאלה סובייקטיבית שאיש אינו יכול לענות עליה. Moissanite אינו טוב או גרוע יותר מיהלום (ולהפך) - במקום זאת, הם אבנים שונות מאוד עם מאפיינים שונים.

מה ההבדל בין MOISSANITE ו DIAMOND

מרחוק Moissanite ויהלום יכולים להיראות די דומים, במיוחד כאשר כל אבן נמצאת בתוך טבעת אירוסין או תכשיט אחר. עם זאת נאמר, ישנן כמה דרכים שתוכלו להבדיל מואסוניטים ויהלומים זה מזה כאשר הם נראים מקרוב:

זוהר. Moissanite נוטה לשבור אור יותר מיהלום, ומייצר רמת ברק חזקה יותר. במונחים פשטניים, פירוש הדבר הוא ש- moissanite יופיע בדרך כלל נוצץ יותר מיהלום בגודל דומה ובגודל.

אש. ל-Moissanite בדרך כלל יש אש חזקה יותר - פירוק האור לצבעים ספקטרליים בולטים - מאשר ביהלום. אם אתה מציב יהלום ומויסניט אחד ליד השני תחת תאורה חזקה, סביר להניח שהמואיסניט יפיק הבזקי צבע חזקים יותר.

בהירות-ניקיון. מכיוון שמיואיסניט מיוצרים במעבדה, רמת הבהירות הממוצעת גבוהה יותר מזו של יהלומים המיוצרים באופן טבעי. מקובל לראות יהלומים עם פגמים ותכלילים, בעוד שלרוב המואסניטים יש מעט פגמים פנימיים ברורים.

צבע. כפי שציינו לעיל, moissanites אינם חסרי צבע לחלוטין ולעתים קרובות הם מראים גוונים צהובים, ירוקים או אפורים כאשר הם נראים תחת אור. לשם השוואה, היהלומים מגיעים במגוון צבעים, מגוונים עזים ללא צבע לחלוטין.

משקל. Moissanites ישקלו כ -15% פחות מיהלום באותו גודל. אמנם זה לא מורגש כאשר האבן מוחזקת ביד, משקל תכשיטים בדיוק גבוה יראה בקלות את ההבדל במשקל.

ערך. Moissanite   אתה יכול לקנות אבן גדולה יותר בפחות כסף. זה פחות חשוב, כלומר בסופו של דבר אתה קונה אבן ששווה מעט מאוד לטווח הארוך על ידי בחירת moissanite.

הולכת חשמל. זה לא דבר שניתן לבדוק בעין, אבל יהלום ומויסניט מוליכים חום וחשמל בצורה שונה.   בבדיקת יהלומים משתמשים בחשמל כדי לזהות האם אבן היא יהלום אמיתי או סוג אחר של אבן חן.

יתרונות MOISSANITE

Moissanites מציעים מספר יתרונות ייחודיים על פני יהלומים

מחיר. Moissanite  זול משמעותית מיהלום, כלומר תוכל לרכוש אבן גדולה יותר במחיר נמוך יותר. זה יכול להיות יתרון משמעותי אם התקציב מוגבל.

בהירות. מכיוון שמויסוניטים מיוצרים באופן מלאכותי, הם בדרך כלל לא נמכרים אלא אם כן הם בעלי ציון בהירות גבוה. משמעות הדבר היא כי נדיר למצוא moissanites עם תכלילים ברורים וניכרים

 לסיכום אנו לא ממליצים לקנות מויסונאט לטבעת אירוסין

עדיף לקנות יהלום קטן יותר מאשר מויסונאט

היהלום בטבעת האירוסין הינה הקנייה המשמעותית הראשונה שאתה קונה לאשתך לעתיד – אם כך הדבר קנה לה את הדבר האמיתי ולא חיקוי זול