יהלומים בצבע J יכולים להיות בחירה טובה במצבים מסוימים. למשל יהלום כזה ייראה מושלם בטבעות אירוסין מסוימות. אנשים רבים נוטים  ליהלום כזה, ולחסוך 25% בכסף

מהם יהלומי צבע J?                                                                                   כפי שהסברנו במדריך שלנו לצבע יהלומים, כל היהלומים מקבלים ציון צבע שנע בין D (כמעט חסר צבע) ועד Z (נראה צהוב) מ- GIA.

יהלומי צבע J משתלבים בטווח "כמעט חסר צבע" בסולם, כלומר, למרות שהם עשויים להציג כמה רמזים לצבע, הם עדיין נראים חסרי צבע בעיקר כשמסתכלים עליהם בעין בלתי מזוינת.

ציון הצבעים J הוא למעשה ציון הצבעים הנמוך ביותר שנחשב כמעט חסר צבע באמצעות סולם הצבעים של ה- GIA.

במידה מסוימת, זה יצר תפיסה שגויה שליהלומי צבע J יש צבע צהוב ברור וגלוי, שהופך אותם פחות יפים מיהלומים בדרגות צבע טובות יותר.

מסיבה זו, הרבה צרכנים - לרוב בעזרת תכשיטנים המבקשים למכור יהלומים יקרים יותר - מתעלמים מיהלומי צבע J לטובת יהלומי G, H ו- I.

המציאות היא שיהלום צבעוני באיכות גבוהה J בחיתוך יפה יכול להיראות מעולה  בטבעת אירוסין או תכשיטים אחרים, והכל תוך עלות נמוכה משמעותית מיהלום כמעט זהה עם ציון צבע טוב יותר.

ללא ספק הדאגה הנפוצה ביותר שיש לאנשים סביב יהלומי צבע J היא אם הם ייראו חסרי צבע ברגע שהם ישובצו בטבעת אירוסין.  השווינו את צבעו של יהלום בצבע J ליהלום בצבע D ( ציון הצבעים הגבוה ביותר):

שני היהלומים הללו מלבד הצבע שלהם, הם זהים מבחינת האיכות ומשקל בקראט, איכות הליטוש טובה מאד.

 היהלום בצבע J נראה מעט צהוב יותר מאשר היהלום בצבע D - הבדל די עדין אך קל לשים לב אליו כאשר משווים את היהלומים זה לצד זה תחת אור בהיר ובהגדלה.

עם זאת, כשמסתכלים בעין בלתי מזוינת על רקע תאורה בהירה, קשה הרבה יותר לראות את ההבדל בצבע בין שני היהלומים הללו.

למרות הבדל עדין זה, יש הבדל משמעותי במחיר בין צבע D ויהלומי צבע J. היהלום בצבע D עולה 50% יותר מיהלום בצבע J

חלק מהסיבה שהבדל הצבעים בין יהלומים אלה לא נראה לעין הוא החיתוך. יהלומים עגולים מבריקים. עבודת הליטוש נועדה לתת ברק אופטימלי.  החזר האור מסנוור את העין, ומסתיר את הבדלי צבע כשמביטים בהם מלמעלה.

ההבדל במראה בין ציון הצבעים J לדרגת צבע גבוהה יותר בולט הרבה יותר  בצורות יהלומים אחרות(כל היהלומים הלא עגולים), במיוחד אלה שיש להם דפוס פנים שונה מהגזרה המבריקה העגולה.

ככל שהיהלום פחות עגול החזר האור שלו יותר נמוך ולכן צבע J יבלוט בו יותר

בגלל ההשפעה שיש למתכות  על יהלום, בחירת יהלום בצבע J לטבעת מזהב צהוב או ורד היא עדיפה. כמעט בלתי אפשרי להבחין בהבדל בצבע היהלום בגלל הגוון החזק של המתכת,כלומר הצהבהבות הקלה של יהלוםעל רקע הצבע הצהוב החזק של הטבעת -גורמת ליהלום להראות לבן. מה שמשאיר  לך יותר כסף להוציא על איכות ליטוש או משקל קראט גדול יותר.

מצד שני, מתכות בצבע לבן כמו פלטינה וזהב לבן יכולות להפוך את הגוון הצהוב הקל של יהלום בצבע J לצהוב יותר על רקע הלובן של הטבעת

ליהלומים עגולים בעבודת ליטוש טובה מאד, אנו חושבים כי ציון צבע J יכול להיות בחירה מצוינת. בעוד שהיהלומים בצבע J אמנם בעלי צבע קל מאוד, דפוס הפנים של החיתוך המבריק והעגול והיכולת שלו לשקף אור פירושו שלא תבחין בצבע  ברגע שהוא משובץ בטבעת

יהלומים בצבעים J עגולים חתוכים מבריקים יכולים להיראות מעולה בכל המתכות, כולל מתכות לבנות כמו זהב לבן ופלטינה כאשר המראה האופטימלי הינו בזהב צהוב

על ידי בחירת יהלום בצבע במקום יהלום עם ציון צבע טוב יותר, תוכל להפריש יותר מהתקציב שלך לאיכות חתך ומשקל קראט - שני גורמים המשפיעים יותר על מראה היהלום.

אמנם ציון הצבעים J יכול להיות בחירה בעלת ערך רב ליהלומים עגולים, אך זו לא תמיד בחירה טובה עבור צורות יהלומים אחרות.

סיכום

יהלומים בצבע J יכולים להיראות מעולה, בתנאי שהם בחיתוך מעולה ומשובצים בזהב צהוב. בחירת יהלום בדרגה  J מאפשרת לכם לחסוך לכם כסף תלוי באיכות החיתוך, הניקיון ומשקל הקרט.

זה מאפשר לך להקצות יותר מהתקציב שלך ליהלום גדול יותר או ליהלום עם חתך באיכות טובה יותר - שני גורמים שישפיעו על המראה שלו יותר מצבעו.

 

.