הערה: כל הכתבה להלן מתייחסת ליהלום עם תעודה של GIA  בלבד

כל דרוג של VVS או VS בתעודה אחרת לא נחשב

יהלום נקי לעין (בכל דרגה) ייראה זהה ליהלומי VVS בהנחה שכל שאר הפרמטרים שווים (ועם זאת יעלה הרבה פחות). מאחר ותכלילים ופגמים ביהלומי VVS וגם VS  נראים רק בהגדלה של 10X, אנו ממליצים לבחור יהלום VS (או נמוך יותר)  שיעלה לכם הרבה פחות וזאת מבלי להשפיע יופי היהלום.

אפשר לרכוש יהלום  בניקיון   SI2 SI1 שיחסוך לכם עשרות אחוזים על פני VVS2.

מה הם יהלומי VVS?

קניות יהלומים חושפות אותך לסט חדש של ראשי תיבות ואוצר מילים. כשמדובר ביהלומי VVS, אנחנו מדברים על ניקיון. בהירות = ניקיון יהלום מתייחסת למראה החזותי של כל התכלילים והפגמים. בהגדרת יהלומי VVS מתכוונים ליהלומים עם מעט מאוד פגמים זעירים שבקושי ניתן לראותם בהגדלה פי 10

תכלילים הם חללים או גרעינים פנימיים. פגמים הם קילופים , שריטות או כתמים כהים. ככל שיש פחות תכלילים ופגמים, כך ציון הבהירות טוב יותר.

ציון VVS מחולק לשתי דרגות: VVS1 ו- VVS2, כאשר VVS1 הוא הציון הגבוה יותר. ליהלומים המדורגים כ- VVS יש פגמים זעירים, שאפילו בעזרת זכוכית מגדלת או מיקרוסקופ, קשה לראותם בקלות.

למרות שהבהירות יכולה להשפיע על ערכו של יהלום ויופיו, תכלילים ופגמים אלו אינם נראים לעין בלתי מזוינת ביהלומי VVS.

יהלומי VVS מדורגים גבוה מאד בסולם בהירות היהלומים

ה- GIA משתמש בדרגות וסימולים של יהלום (מהטוב ביותר לגרוע):

IF - פנימי ללא פגמים

VVS1 - תכלילים קטנים מאד מאוד 1

VVS2 - תכלילים קטנים מאוד מאוד 2

VS1 - תכלילים קטנים מאוד 1

VS2 - תכלילים קטנים מאוד 2

SI1 - תכלילים קטנים 1

SI2 - תכלילים קטנים 2

I1 - תכלילים 1

I2 - תכלילים 2

מה הם יהלומי VVS1?

יהלומי VVS1 מדורגים גבוה יותר מ VVS2 בתרשים הבהירות של היהלומים והם הקרובים ביותר ליהלום פנימי ללא רבב, שהינו מאד נדיר. התכלילים שנמצאו ביהלומי VVS1 אינם נראים כלל תחת זכוכית מגדלת בהגדלה של פי 10. רק תחת מיקרוסקופ בהגדלה פי 10ניתן לראות תכלילים ב- VVS1

גמולוג במעבדה קובע כיצד לדרג את היהלום.

מספר הפגמים צבעם וגודלם מיקומם וההשתקפות שלהם קובעת את ציון הניקיון של היהלום

לא ניתן להבחין בתכלילי VVS1 בעין בלתי מזוינת. יהלומים המדורגים כ- VVS1 נראים נקיים לחלוטין אלא אם כן הם נראים על ידי איש מקצוע בהגדלה העולה על 10x.

מה הם יהלומי VVS2?

יהלומי VVS2 הם אלה המדורגים כמעט מאד מאד פגומים. תכלילים ברמה זו כמעט ולא נראים בהגדלה של פי 10 - כשהיא מוערכת על ידי איש מקצוע. גם אז בדרך כלל לוקח זמן רב לעין מיומנת לאתר את הפגמים.

בדומה ליהלומי VVS2, VVS1 מדורגים על פי גודל, מספר, צבע ומיקום התכלילים. ההבדל המרכזי ביהלומי VVS1 הוא שתכלילי VVS2 נראים מהכתר כשמסתכלים תחת הגדלה של פי 10. לעין בלתי מזוינת, יהלומי VVS2 נראים זהים ליהלומי VVS1 ואפילו יהלומים ללא פגמים.

באבן מסוג VVS2 בדרך כלל נדרש מיקרוסקופ גמולוגי כדי לזהות  את הפגמים לרוב זה נובע מתבנית הפגם המורכבת מכמה פגמים נפרדים בגודל VVS1 השווים ביחד ציון בהירות VVS2 (במקום פגם אחד גדול יותר). מכיוון שכל אחד מהנקודות הבודדות קטנות מכדי לראותם עם מגדלת, צריך מיקרוסקופ רב עוצמה כדי לזהות אותם.

מה לחפש ומתי קונים VVS

הטעות הנפוצה ביותר שאנשים עושם בעת רכישת יהלומים היא שהם רוכשים יהלום בדרגת בהירות גבוהה - על מנת לקנות "השקעה טובה."

יהלומים הם מוצר קמעונאי כמו כל דבר אחר, ואסור לראות בהם מוצר השקעתי בעל ערך במכירה חוזרת 

מבחינת הבהירות, לא תקבלו ערך נוסף ליהלום עם בהירות גבוה יותר שנראה זהה לעין בלתי מזוינת ליהלום בעל ציון בהירות נמוך יותר. ההבדל היחיד הוא שתשלמו הרבה יותר, לפעמים באלפים, עבור יהלום עם בהירות גבוהה יותר שנראה זהה. חפש תמיד יהלום בדרגת הבהירות הנמוכה ביותר שעדיין נקיה לעין בלתי מזוינת.

כאשר בוחנים יהלומי VVS, או כל יהלום לצורך העניין, חשוב מאוד לבדוק כל אחד מהם בהגדלה גבוהה, עם זאת, חשוב יותר שמומחה יבדוק וימליץ על היהלום

מהו יהלום בדרגת VS

VS, אלו יהלומים עם פגמים קטנים מאוד, הן מדרגה ראשונה והן מהדרגה השנייה (VS1 ו- VS2), מכילים מספר קטן של תכלילים תחת הגדלה של 10X. פגמים נראים בקלות רבה יותר מאלה ביהלומי VVS, אך עדיין קשה לזהות ולאתר תחת הגדלה.

עם זאת, ליהלומי VVS יש תכלילים קטנים יותר ופגמים פחות נראים לעין לעומת יהלומי VS כאשר שניהם נבדקים באמצעות מיקרוסקופ. יהיה קל יותר לזהות את התכלילים ביהלומי VS ברמת ראייה זו.

בנוסף לגודל, יהלומי VS נוטים לקבל מספר גבוה יותר של תכלילים, אם כי לא תמיד. מכיוון שציון בהירות מחשיב את הגודל, המיקום, הצבע ומספר התכלילים, יהלום VS אינו אומר בהכרח שיש בו יותר פגמים מאשר VVS. לדוגמה, תכלילי יהלום עשויים להיות ממוקמים יותר במרכז הכתר או גדולים יותר בגודל.

בסך הכל, ברוב המקרים, העין הבלתי מזוינת אינה מסוגלת להבחין בהבדל בין יהלומים מדורגים VS ו- VVS. כמעט תמיד לא ניתן להבחין בפגמים בשני סוגי האבנים, אלא אם כן בודקים בהגדלה של 10X ומעלה.

מבחינת המחיר, יהלומי VVS כמעט תמיד מתומחרים גבוה לעומת VS, אם כי גורמים רבים משפיעים על מחירו של יהלום - כמו איכות חיתוך וצבע.

אנו ממליצים תמיד לבחור יהלום VS (או נמוך יותר) על פני יהלום VVS, מכיוון שההבדל בין שני ציונים אלה אינו מורגש בעין בלתי מזוינת. אין סיבה לשלם יותר עבור משהו שלא נראה. אנחנו ממליצים למצוא יהלום נקי בעין מעל לכל.

סיכום

למרות שנראה כאילו בחירת VVS (או אפילו יהלום VS) היא דרך הפעולה הנכונה - בדומה לבחירת "הטוב ביותר" – לא ניתן להבחין בהבדל בין VVS  לבין VS או SI בעין בלתי מזוינת. מכיוון שתכלילים ברמות אלה נראים רק תחת הגדלה של פי 10 ומעלה, עדיף למקד את התקציב שלך בזיהוי יהלום נקי לעין כלומר  SI1  SI2