לעומק השולחן (גובה) ולאורך השולחן של היהלום יש השפעה עצומה על המראה של היהלום ועל ערכו.

להלן העומק וטווחי השולחן הטובים ביותר עבור יהלומים עגולים, יהלומי פרינסס ועוד כמה יהלומים פופולריים אחרים .הטיפים שיעזרו לך לקבל את היהלום הטוב ביותר במסגרת התקציב שלך.

מדוע העומק (גובה) והלוח חשובים:

כאשר אתה משווה יהלומים, קל לראות גודל של היהלום, צבע וניקיון.

גורמים אלה מהווים שלושה מתוך ארבעת Cs - במקרה זה, צבע, ניקיון וקראט(משקל). C הרביעי הוא לחתוך(ליטוש), גורם זה חשוב יותר מגודל של היהלום, צבע ובהירות בקביעת ערכו של היהלום.

שניים מהגורמים החשובים ביותר בקביעת האיכות של חיתוך היהלום הם עומק היהלום וגודל השולחן ביחס לקוטר.

מהו הלוח של יהלום?

תסתכל על כמה יהלומים מלמעלה ותבחין כי יש תכונה אחת משותפת:משטח שטוח, דמוי שולחן.

חלק זה של היהלום נקרא השולחן. השולחן הוא אחד מ -58 פאות של היהלום. השולחן מאפשר כניסה ויציאה של אור לתוך ומתוך היהלום ונותן ליהלום את המראה הנוצץ.

גודל השולחן הוא אחד הגורמים החשובים ביותר במופע החזר האור של היהלום. לא רק מאפשר כניסת אור לתוך היהלום – אלא גם מפיץ אור בתוך היהלום.

מהו גודל שולחן אידיאלי עבור יהלום?

אמנם חשוב כי שולחן היהלום יהיה גדול מספיק כדי לאפשר אור, אולם שולחן גדול לא בהכרח טוב יותר. שולחן טוב צריך להיות מאוזן - הוא צריך להיות גדול מספיק כדי לאפשר כניסת הרבה אור לתוך האבן, אבל לא גדול מידי, כדי לא לאפשר בריחת אור מכתר של היהלום.

שולחן היהלום אינו נמדד לפי ממדיו הפיזיים, אלא הוא נמדד כאחוז מרוחב היהלום. כמו בהיבטים אחרים של איכות היהלום, הלוח של יהלום מדורג מנמוך עד מעולה.

• עבור יהלום עגול, חפשו לוח בין 56 ל -60% מהרוחב הכולל של היהלום (חיתוך מצוין) או 52 עד 53/58 ל -60% (חתך טוב מאוד).

• עבור יהלום בליטוש נסיכה, לחפש לוח 67-72 אחוזים מהרוחב של היהלום (חתך מעולה) או 56 ל 66/73 עד 75 אחוזים (חתך טוב מאוד).

• עבור יהלום בחיתוך האמרלד, חפשו לוח של 61 עד 69 אחוז מהרוחב של היהלום (חתך מעולה) או 57 עד 60/70 עד 72 אחוז (חתך טוב מאוד).

• עבור יהלום מרקיז, חפשו לוח של 53 עד 63% מרוחב היהלום (חיתוך מצוין) או 52/64 עד 65% (חתך טוב מאוד).

• עבור יהלום המצויר כרית, חפשו לוח של 61 עד 67.9% מהרוחב של היהלום (חתך מעולה) יהלום 58 ל -60% ל -70% (טוב מאד).

מחוץ לטווחים אלה, הלוח יכול להשפיע לרעה על מראה היהלום. שולחן רחב מדי יכול להפחית את פיזור האור בתוך היהלום, וגורם לחוסר אש בתוך היהלום.

בקיצור, שולחן גדול יותר לא אומר שהיהלום טוב יותר. חפש את טווח 56 עד 60% עבור יהלומים עגולים ו 66 עד 72% עבור אמרלד ואז תקבלו את האיזון הטוב ביותר של מראה היהלום

מהו העומק של יהלום?

עומק היהלום אחד הגורמים החשובים ביותר בהשגת ניצוץ אופטימלי מהיהלום

עומקו של היהלום מתייחס למדידתו מלמעלה למטה, מהשולחן על ראש היהלום ועד לשפיץ בבסיסו. עומק היהלום מתבטא באחוזים, בהתאם לגובהו הכולל של היהלום המחולק ברוחב הכולל.

את עומק היהלום מודדים ב-%באחוזים.

כמו לשולחן, גם לעומק היהלום יש השפעה עצומה על המראה שלו. יהלום נמוך בעל עומק רדוד יאפשר לרוב האור לעבור מלמעלה למטה, ובכך להפחית את הזוהר והאש הנראים כאשר הוא נחשף לאור.

זה יכול לקרות גם כאשר היהלום עמוק(גבוה) מדי.

מהו עומק היהלומים האידיאלי?

טווח העומק האידיאלי תלוי בחיתוך שתבחר. כמו בשולחן , גם עומק היהלום מדורג מנמוך עד טוב מאד:

• עבור יהלום עגול, טווח עומק מעולה הוא 59 ו 62.5 אחוזים עגול. חתך טוב מאוד יכול להיות עומק של 58-58.5 אחוזים, או 62.8 ל 63.5 אחוזים.

• עבור יהלום בחתוך נסיכה, טווח עומק מעולה או טוב מאוד הוא בין 64 ל 75 אחוז מהרוחב הכולל של היהלום. • עבור יהלום בחיתוך האמרלד, טווח עומק מצוין הוא 61 ו 67% מהרוחב של היהלום, בעוד שעומק טוב מאוד הוא בין 59 ל -60.9 או 67.1 ו -70%.

• עבור יהלום מרקיז, טווח עומק מצוין הוא בין 58 ל -62% מהרוחב הכולל של היהלום, ואילו חיתוך טוב מאוד יהיה בטווח עומק של 56 עד 57.9 או 62.1 עד 66%. • עבור יהלום חתך כרית, טווח עומק מצוין הוא בין 61 ל 67% מהרוחב הכולל של היהלום ואילו חתך טוב מאוד יהיה עומק של 58-60.9 או 67.1 עד 70 אחוזים.

איך לבחור את היהלום הנכון

מאחר ועומק השולחן משחק תפקיד משמעותי בקביעת המראה של היהלום, זוהר, אש וערך, הם הגורמים החשובים ביותר בעת קניות תכשיטי יהלומים.

בעזרת אחוזי העומק המומלצים והטבלה לעיל, ניתן בקלות לפסול יהלומים שאינם חתוכים היטב, ובכך לסייע לך להימנע מאבנים באיכות נמוכה במהלך החיפוש.

חשוב לזכור כי בעוד עומק אידיאלי ושולחן הם דברים חשובים ביהלומים, הם לא הדברים היחידים שאתה צריך לשים לב אליהם. שימו לב לשלושת ה- Cs האחרים - צבע, ניקיון ומשקל - ותוכלו לבחור בקלות את היהלום המתאים לכם