קריאה חובה לפני קניית טבעת אירוסין

ברק ואש היהלום

חלק מיופיים של היהלומים  המשובצים בטבעת יהלום הם הברק שהם מחזירים לעין הצופה בהם. הברק הזה נוצר מפגיעת קרני האור במשטחי היהלום. חלק מקרני האור הפוגעות ביהלום המלוטש חודר פנימה.חלק מקרני האור, עקב זווית פגיעה שונה, חוזר משטח הפנים של היהלום המלוטש ומבריק באור לבן. חלק מקרני האור החודרות אל תוך היהלום נשבר וחודר דרך זווית הכתר המרובות. החזר זה יוצר את הזוהר הנוצץ- אש היהלום. חלק מקרני האור החוזר דרך הלוח החוצה ומשתקף באור לבן ומבריק- נקרא הברק.

אחת התכונות היחודיות המאפיינות את יופיו של היהלום המלוטש המשובץ בטבעת היא היכולת הגבוהה לשבור את קרן האור החודרת אל היהלום ובזויות מסוימות להחזירה ולא לאפשר לה לעבור דרכו. תכונה זו יוצרת את אפקט המראה, המחזירה קרן אור אל המסתכל ומונעת ממנו להביט "דרך" היהלום.

בהבדל מן הזכוכית שיש לה מקדם שבירה נמוך, ועל כן רואים דרכה את המשתקף מעבר לה.

קרני האור החוזרות דרך הלוח של טבעת היהלום נשארות בשלמותן ומגיעות לעין כאור לבן ואילו הקרניים החוזרות דרך ליטושי הכתב המשופעים סביב הלוח נשברות בחלקן כפריזמה , ונחלקות לטווח צבעי הספקטרום: אדום, כתום, צהוב, ירוק, כחול וסגול. צבעים אלה בוהקים דרך הליטושים ותנועת הצבעים המתחלפים בזוויות השונות יוצרות את מראה אש היהלום ואת הזוהר הפורץ ממנו.

 

חריטה על חגורת היהלום באחרונה חלה עלייה מואצת בביקוש לחריטה בלייזר על החגורה (הרונדיסט )של יהלומים ואבני חן. הגידול בביקוש נובע מכך שהחריטה בלייזר משרתת הן את הדרישות ההולכות ומחמירות של המעבדות הגמולוגיות וחברות הביטוח והן את השינויים במגמות הביקוש בשוק, המעניק ערך מוסף ליהלומים מזוהים ומבודלים.

מהות החריטה על היהלום בטבעת האירוסין:

החריטה היא מעין "הטבעה" של היהלום . על חגורת האבן ניתן לחרוט כל דבר, החל במספר סידורי או לוגו, וכלה בתמונה או בהקדשה רומנטית או אחרת. חריטת המספר הסידורי או הלוגו, נעשית בדרך כלל למטרות זיהוי והגנה על היהלום, למשל בעת שליחת היהלום לניקוי או לתיקון. צירוף תמונה ממוחשבת של החגורה החרוטה לתעודה הגמולוגית מעלה את ערך התעודה.

חריטה בלייזר הוא תהליך שבו לא רק פני השטח מגולפים, אלא גם חלקיק מילימטר של גוף היהלום עצמו. בתהליך עושים שימוש בטכנולוגיה מתקדמת, שבה קרן לייזר דקיקה משנה את הרכבה של השכבה הדקה ביותר של היהלום (בעובי של כמה אטומים בלבד) ממצב של קריסטל פחמני שקוף (יהלום) לפחמן גבישי (גרפיט). כך מתקבל מראה תלת מימדי של החריטה, הנראה במיקרוסקופ. התהליך אינו משפיעה על דירוג הצבע או הבהירות של היהלום, ולפיכך גם לא על המחיר שלו.  

קניית יהלומיםתכשיטיםטבעות אירוסין באינטרנט-זהירות!!

במאמר זה אדון בנושא קניית יהלומים וטבעות אירוסין באינטרנט- למה לשים לב וממה להיזהר.

ככלל: איננו ממליצים לקנות תכשיטים ויהלומים וטבעות אירוסין באינטרנט לא בארץ ולא בחו"ל להלן הנימוקים.

קניית תכשיטים יהלומים וטבעות אירוסין באינטרנט בישראל- כל נושא קניית היהלומים, התכשיטים וטבעות האירוסין מאוד לא מפותח בישראל וזאת בשל הסיבה שהצרכן הישראלי הינו צרכן חשדן מטבעו ובצדק וכן בשל העובדה שתכשיט יהלומים או טבעת אירוסין אינו מוצר מוגדר אותו ניתן לקנות ללא ראייה או מדידה. כל מוצר אחר כולל בגד או מוצר חשמלי מוגדר מטבעו ע"י סוג החומר, מספר המודל וכדומה כך שהצרכן יודע למה לצפות, לא כך בתכשיטי יהלומים. כל תכשיט נראה שונה בהתאם לאופי השיבוץ של טבעת היהלומים ובהתאם לצבעם ולנקיונם, כל תכשיט מתקבל אחרת בהתאם לצבע העור של העונדת אותו, אי לכך תכשיט צריך לראות ולמדוד שאם לא כך, יקרה מצב שנקנה מוצר לא מתאים שלא יהלום את העונדת אותו .

אתרי האינטרנט העוסקים בתכשיטים יהלומים וטבעות אירוסין רחוקים מלשקף גילוי נאות לצרכן.

לדוגמא: במספר אתרי אינטרנט לא מפרטים את מספר היהלומים וגודלם בטבעת, אלא נותנים משקל כללי לכל היהלומים. הצרכן יכול לחשוב שהוא מקבל בטבעת יהלום גדול של קראט אחד (100 נקודות) בעוד שלמעשה הוא מקבל 10 יהלומים של 10 נקודות ששוים 1/10 מחיר.

או לחילופין אם יש בטבעת  יהלום מרכזי גדול באיכות נמוכה, אתרי אינטרנט מפרטים את  הצבע והנקיון של היהלומים הקטנים תוך התעלמות מצבעו ונקיונו של היהלום הגדול המשובץ בטבעת שהוא המרכיב העיקרי בתמחור התכשיט.

אתרי האינטרנט העוסקים ביהלומים ותכשיטים וטבעות אירוסין לא מתריעים על כך שלא ניתן לקבל החזר כספי על תכשיט מעל 3,000 ש"ח במידה ומחזירים אותו. במקרה כזה אפשר לקבל רק זיכוי לפי החוק.

מאחר ויהלומים תכשיטים וטבעות אירוסין מתומחרים ב $ לא תמיד מופיעים המחירים כולל מע"מ. לא אחת מופיעים באינטרנט מחירים אולם בפועל כשבאים לקנות יש להוסיף את המע"מ. באתרי אינטרנט רבים לא מצויינת סוג התעודה הגמולוגית איתה מגיע היהלום והצרכן נאלץ לקבל תעודה גמולוגית של בעל החנות או של מכון גמולוגי לא מוכר ולא ידוע או מכון שסחירותו נמוכה בבורסה ליהלומים.

לא אחת קורה שהתכשיט או טבעת האירוסין לא תואמת לתמונה או למפרט הטכני הנראה באינטרנט.

לדוגמא: זוג עגילים עם יהלומים שאמורים לשקול ½ קראט כל אחד, מגיעים ללקוח כאשר יהלום אחד שוקל 0.48 ויהלום שני שוקל 0.45, דבר שמנוגד לתקנון בורסת היהלומים אך קיים בחנויות. אי לכך חשוב לקבל מידע ומשקל לכל יהלום בנפרד ובמיוחד לאבן המרכזית הגדולה.

קניית תכשיטים באתרי אינטרנט בחו"ללא מומלץ ולא ניתן לביצוע מישראל!  

כאשר אתם בחו"ל ניתן לקנות באתר אינטרנט בחו"ל ולקבל את התכשיט או את טבעת האירוסין בחו"ל. במידה ובעל התכשיט עונד אותו בזמן הבאתו לארץ, לא סביר שיעצר במכס. אולם אם התכשיט או טבעת האירוסין מגיעה בקופסה ארוזה כמתנה, יש להצהיר עליו במכס ולשלם עליו מס של  12% + מע"מ. במידה ולא מצהירים על התכשיט הדבר נחשב להברחה. במה שקשור ליהלומים לא משובצים אין אפשרות להכניס יהלומים לא משובצים לישראל אלא אם כן יש לנושא היהלומים רשיון עיסוק ביהלומים מטעם המפקח על היהלומים. פועל יוצא מכך שלא ניתן להזמין יהלומים או טבעות אירוסין באינטרנט אלא אם כן יש לכם רישיון עיסוק ביהלומים. היהלומים או טבעת האירוסין שהזמנתם באינטרנט יגיעו למכס בבורסת היהלומים ולא תהיה לכם אפשרות לשחרר אותם אלא אם כן אתם מכירים בעל רשיון עיסוק ביהלומים אשר ישחרר את היהלומים או את הטבעת על שמו "וימכור" לכם אותם וזה כמובן דבר אשר כרוך בתשלום כספי לא מבוטל+ מע"מ המעמיד בספק את כדאיות הקנייה באינטרנט.

במידה ולא ימצא מי שישחרר לכם את היהלומים, היהלומים או הטבעת יוחזרו לחו"ל כאשר כל העמלות + הוצאות המשלוח יחולו עליכם. מה גם שתהליך קבלת התשלום חזרה יכול לקחת חודשים רבים.

לסיכום: לא מומלץ ולא ניתן למי שאין לו רשיון עיסוק ביהלומים להזמין יהלומים לא משובצים או טבעות אירוסין באתרי אינטרנט בחו"ל ולהביאם לישראל.

ככלל: לא מומלץ להזמין יהלומים ותכשיטים באינטרנט לא בארץ ולא בחו"ל- תכשיטים ויהלומים צריך לראות ולבדוק פיזית.

היכן ואיך קונים יהלומים, טבעות אירוסין, טבעות יהלום

מאז ומתמיד הדעה הרווחת היא לקנות יהלומים תכשיטים וטבעות אירוסין בחנויות תכשיטים בכלל ובחנויות תכשיטים ממותגות בפרט. בכתבה זו אנסה להסביר ולסתור הנחה זו. אחד היתרונות הגדולים שיש לנו בישראל בנושא יהלומים הוא קיומה של בורסת היהלומים בר"ג.

בורסת היהלומים בישראל הינה הבורסה הגדולה והפעילה ביותר בעולם. מטרתה של בורסת היהלומים היא לקשר בין היצרן, הסיטונאי והתכשיטן ולקדם ביצוע עסקאות יהלומים בארץ ובחו"ל.

הבורסה בישראל מאגדת בתוכה כ- 3000 חברים מתוכם 2500 חברים פעילים הרשאים להיכנס לאולם המסחר ולסחור ביהלומים. עצם הכניסה לאולם המסחר מאפשרת לחבר בורסת היהלומים לקנות ולמכור יהלומים במחיר הזול ביותר תוך כדי שמירה על כללי אתיקה ומסחר הוגן.

ישנם 4 בניינים מרכזיים במתחם בורסת היהלומים כאשר הבניינים מחוברים ביניהם בגשרים פנימיים: בניין שמשון, בניין מכבי, בניין יהלום ובניין נועם. בניין נועם חריג בשל העובדה שלא לכל הדיירים בנועם ניתנת האפשרות לעבור לבניינים אחרים.

בארבעת הבניינים קיימים משרדים העוסקים ביהלומים וחלק קטן מאד מאותם משרדים משמשים גם חנויות תכשיטים. יש לציין שעל אף העובדה שחנויות אלו ממוקמות בתוך בנייני בורסת היהלומים הבעלים ברובם אינם חברי בורסת היהלומים.

מדוע אני ממליץ לקנות יהלומים מחבר בורסת היהלומים בלבד?

חברי בורסת היהלומים כפופים לתקנון מחמיר במה שקשור לגילוי נאות ומסחר הוגן של יהלומים כך שסביר להניח שאותו חבר בורסה לא יסכן את מעמדו בבורסה וימכור לכם יהלום סינטטי או מטופל או יהלום שעבר טיפולי השבחה - וזאת ללא הודעה. לעומת זאת כל מי שאינו חבר אינו כפוף לתקנון זה. אי לכך המלצה ראשונה: לוודא שמי שמוכר לכם יהלום הוא חבר בורסת היהלומים. דרשו לראות תג של חבר בורסה – תג לבן עם מסגרת כחולה ותמונה עם כיתובית "חבר בורסה".

כדי לסבר את האוזן – 99% מבעלי חנויות התכשיטים בישראל אינם חברי בורסת היהלומים כולל חנויות תכשיטים שנמצאות במתחם בורסת היהלומים ובבנייני הבורסה. יתרון נוסף שיש לקניית יהלום או טבעת אירוסין מחבר בורסה היא העובדה שאצל חבר בורסת היהלומים ניתן לראות את היהלומים מחוץ לטבעת וזאת מאחר וכל חבר בורסה הינו סוחר יהלומים וסביר להניח שיש לו מלאי של יהלומים או לחילופין יש לו אפשרות להציג לכם יהלום שנלקח בהשאלה מחבר בורסה אחר.

מדוע חשוב לראות את היהלומים מחוץ לתכשיט או טבעת האירוסין?

לא ניתן לקבוע מהו משקלו, צבעו וניקיונו של היהלום כאשר הוא משובץ בתוך תכשיט מאחר וחלקו מוסתר ובד"כ בחלק המוסתר ע"י השיבוץ מוסתרים פגמים שלא ניתן לראותם אלא אם כן היהלום משוחרר ועומד בפני עצמו. כמו-כן ייתכן שמשקלו של היהלום המשובץ אינו מתאים למשקל בתעודה. בכל מדינה יש חוק מידות ומשקלות שונה. מאחר והיהלום הינו מוצר בר משקל יש מדינות הנותנות אפשרות סטיה של 5% במשקל, במילים אחרות יתכן והיהלום המשובץ שוקל 0.48 קראט ובתעודה רשום 0.50 קראט או שהוא נמכר כיהלום של 0.50 קראט. ההבדל במחיר בין 0.48 ל- 0.50 יכול להתבטא ב- 40%-35%. אי לכך יש לוודא את משקלו של היהלום לפני השיבוץ או לחילופין לוודא שיש ליהלום תעודה של מכון גמולוגי מוכר. אנו ממליצים על G.I.A (המכון הגמולוגי האמריקני) המכון המוביל בעולם והמקובל ביותר בבורסות היהלומים בארץ ובעולם.

יתרון נוסף לקנייה אצל חבר בורסת היהלומים היא העובדה שחבר בורסה יכול להשיג לכם כל אבן מתועדת ע"י המכון הגמולוגי האמריקני G.I.A לעומת חנויות תכשיטים שיקח להן זמן ומאמצים להשיג תעודות אלו.

מדוע חשובה תעודה של G.I.A: תעודה גמולוגית זו מגדירה את היהלום מבחינת צבע, ניקיון ועבודה. ההגדרות הן מחמירות מאוד ולכן כל בורסות העולם מסתמכות על תעודות אלו.

באבנים מתחת ל- 1 קראט, המכון הגמולוגי האמריקני G.I.A חורט בחריטת ליייזר מספר על הדופן של היהלום. החריטה היא חובה ולא ניתן לקבל תעודה בלעדיה. את החריטה ניתן לראות במיקרוסקופ בהגדלה של פי 15. המספר המוטבע ביהלום צריך להתאים למספר הרשום בתעודה, זו הדרך היחידה שהקונה יכול לוודא שהיהלום שמציעים לו מתאים לתעודה. אי לכך דירשו מהמוכר שיראה לכם במיקרוסקופ את המספר המוטבע לפני הקנייה ולאחר מכן אותו כנ"ל אחרי השיבוץ של היהלום בטבעת. זו הדרך היחידה לוודא שאכן קיבלתם את המוצר ששילמתם עבורו.

חריטה זו לא קיימת במכונים אחרים. או אם היא קיימת הרי היא נעשית לבקשת הלקוח ולא המכון בניגוד ל- G.I.A שמחייב חריטה ולא מנפיק תעודה ללא חריטת המספר.

איך קונים או בוחרים טבעת יהלום או טבעת אירוסין – כל הטיפים והטריקים

מה חנויות התכשיטים לא מספרות לכם – יעוץ מקצועי חינם ע"י חבר בורסת היהלומים

בקניית טבעת יהלום או כל תכשיט משובץ יהלומים יש להתחשב ב- 2 גורמים חשובים:

א.      עיצוב טבעת היהלום ואיכותו של היהלום כלומר – היופי.

ב.      הערך העתידי של טבעת האירוסין או טבעת היהלום.

קוני התכשיטים או טבעות האירוסין מתחלקים ל- 2 סוגים:

1• לקוחות שחשוב להם רק המראה החזותי של התכשיט או טבעת האירוסין, כלומר – טבעת אירוסין שתיראה יפה.

2• לקוחות שחשוב להם גם המראה החזותי של טבעת היהלום, כלומר היופי וגם הערך העתידי של היהלום בתכשיט.

הלקוחות הנמנים על הסוג הראשון מחפשים בעיקר טבעת יהלום זולה שתיראה טוב. מאחר ולא ניתן לקנות יהלומים בזול, מטבע הדברים שהיהלום בטבעת האירוסין אותו יקבל הקונה יהיה יהלום זול, כלומר או יהלום עם פגמים קשים או יהלום שאינו לבן, או יהלום צהוב או חום בהיר או יהלום עם פלורצנסיה גבוהה או יהלום עם טיב ליטוש ירוד או יהלום מטופל או קדוח.

הלקוחות הנמנים על הסוג השני יקנו יהלום בצבע לבן ועם כמה שפחות פגמים עם תעודה של מכון גמולוגי בעל מוניטין עולמי כמו G.I.A(המכון הגמולוגי האמריקני) הנותן ליהלום ערך עתידי גבוה ואפשרות למכירה עתידית.

למה כל זה חשוב?

לעיתים קרובות יש צורך לשדרג את היהלום בטבעת האירוסין ליהלום גדול יותר מהסיבה שהיהלום בטבעת האירוסין נראה קצת וקטן לאשה בת 40. (בהנחה שהתחתנתם בגיל 28)

כולנו רוצים להחזיר את היהלום הקטן כחלק מהסכום אותו אמורים להוסיף עבור השידרוג, רוב חנויות התכשיטים לא יקנו מכם את היהלום הישן וגם אם כן הרי תקבלו 1/5 ממחירו. לעומת זאת, במידה ויש לכם יהלום עם תעודה גמולוגית אמריקאית כמו: G.I.A האבן מקבלת מחיר ותמיד אפשר למכור אותה בבורסת היהלומים דרך איש קשר.

בכל מה שנוגע למכירת תעודות יש להבהיר שהתעודה הנסחרת ביותר בבורסת היהלומים בארץ ובעולם היא תעודה של G.I.A. כל שאר התעודות לא נסחרות בבורסה ואין להן ערך מסחרי ולכן נסחרות בפרמיה נמוכה ב- 50% מאבן עם תעודה של G.I.A בכל מקרה אנו ממליצים על תעודת G.I.A בלבד.

ליהלום כמו לכל מחצב טבעי יש ערך כספי ומסחרי הנובעים מביקוש והיצע בשוק העולמי. פועל יוצא הוא שלא ניתן לקנות יהלומים בזול אלא אם כן קרה משהו בשוק העולמי כמו לדוגמא משבר כלכלי או מקרה קיצוני אחר. בכל שאר המקרים והזמן, מחירו של היהלום נשאר קבוע ונוטה לעליות בהתאם להיצע ולביקוש בשוק.

אם כך נשאלת השאלה, איך יתכן שעל אותו יהלום יכול להיות פער של 50% במחיר?

בכתבה זו ננסה להסביר בקצרה ממה נובע פער המחירים.

הצרכן הקונה טבעת יהלום או טבעת אירוסין עם יהלום מודע לעובדה שהוא רוכש מוצר בעל ערך עתידי.

אם כך, איך יתכן שאותו יהלום באותו צבע, באותו ניקיון ובאותו משקל נמכר בחנויות ב- 50% פחות מאשר בחנויות אחרות?

כעקרון כל החנויות קונות את היהלומים בבורסת היהלומים בר"ג. חדר המסחר בבורסת היהלומים נחשב למקור ראשון או יד ראשונה לקניית יהלום. מאחר ורוב בעלי החנויות אינם רשאים להיכנס לאולם המסחר, הרי שהם קונים את היהלומים דרך משרדים בבורסה או חברי בורסה הפעילים באולם המסחר.

הבסיס למחיר היהלום הוא התעודה הגמולוגית  אותה הוא נושא. לדוגמא: יהלום עם תעודת GIA (המכון הגמולוגי האמריקאי) שווה 100%, אותו יהלום עם תעודה של EGL(ישראלי )שווה 50%, אותו יהלום עם תעודה HRD (בלגית) שווה %80. לשאר התעודות לא מתייחסים במסחר אלא בודקים את האבן לגופה. כלומר מהימנות מנפיק התעודה קובעת מאוד למחיר היהלום.

גורם נוסף להוזלת היהלום הוא הגורם  הטבעי, יש לבדוק אם היהלום טבעי. אם יהלום טבעי = 100%. אם יהלום מטופל או קדוח לייזר או טיפול HPHT = 40%. יהלום סינטטי שגודל במעבדה = 50%. לכן אם מציעים לכם יהלום זול בידקו אם הוא טבעי או עבר טיפול. לא לכל מעבדה יש אמצעים לבדוק יהלומים סינטטים, אי-לכך אנו ממליצים על GIA.

גורם נוסף המשפיע על המחיר היא עבודת הליטוש והגימור של היהלום. אם גימור בדרג Excellent 3* =% 100 הרי שגימור ברמת very good =% 95, גימור ברמת Good = %80 ואילו גימור Fair = 50%.

כך שיש לשים לב לדרגת הגימור. אבן עם אותו צבע, אותו ניקיון ואותו משקל ברמות גימור שונות יכולה להיות זולה יותר.

גורם נוסף הוא הפלואוסנציה.

יהלום ללא פלורסנציה (NONE) = %100.

יהלום עם פלורסנציה FAINT = %95.

יהלום עם פלורסנציה MEDIUM = %80.

יהלום עם פלורסנציה STRONG = 65%.

כאשר אנו משקללים את כל הגורמים הנ"ל, אפשר להבין איך ליהלום באותו צבע, באותו ניקיון ובאותו משקל יש פער של%  50 במחיר. מספיק שאחד הגורמים הנ"ל חורג מגורם ה- %100 וזה משנה את כל התמחור של האבן.

מאחר וחנויות התכשיטים מחפשות יהלומים זולים, קחו בחשבון שלפחות אחד מהאלמנטים הנ"ל יהיה ביהלום שמציעים לכם. לפיכך אנו ממליצים לא להתפתות למחיר זול, אלא להתייעץ עם מומחה. מה חנויות התכשיטים לא מספרות לכם?

חדשות לבקרים מתפרסמים מדריכים וטיפים ,איך לקנות יהלומים, טבעות אירוסין ,ותכשיטים. ברצוננו לגעת הפעם במספר נקודות החשובות לא פחות מהתכשיט או ,טבעת היהלום עצמה והצרכן לא מודע להן בשל העובדה שנוח למוכר להסתירם.

• 1.      שמירת הערך העתידי של התכשיט או טבעת היהלום או טבעת האירוסין

מאחר והקונה רוכש זהב או יהלומים, טבעי הדבר שכל אחד ירצה שהיהלום שקנה ישמור על ערכו בעתיד. הנושא חשוב בעיקר, בטבעות אירוסין. הרעיון שטבעת אירוסין לא מחליפים עבר מהעולם. המגמה היום היא לשדרג בעתיד את היהלום בטבעת האירוסין או את כל הטבעת עצמה.

מאחר ותקציבם של הזוגות הצעירים מוגבל לפני החתונה, טבעי הדבר שקונים יהלום קטן יותר לשיבוץ בטבעת האירוסין כדי לעמוד בתקציב. כל עוד הגברת צעירה,אין שום פסול באבן קטנה המתאימה לגיל צעיר. ככל שמתקדמים בגיל נראית טבעת האירוסין עם היהלום הקטן חסרת פרופורציה (אישה בת 40 עונדת טבעת עם יהלום של 1/3 קראט המתאים לילדה בת 20). אי לכך המגמה כיום היא להחליף את היהלום בטבעת האירוסין ליהלום גדול יותר. כאשר משדרגים את היהלום ליהלום גדול יותר בד"כ מקבלים זיכוי על היהלום הקטן ומשלימים את ההפרש למחיר היהלום הגדול יותר. כאן טמונה בעיה.

מאחר והיהלום הקטן פחות מסחרי רצוי שאיכותו של היהלום הקטן תהיה מעולה אחרת או שלא ייקחו אותו כזיכוי או שיציעו לכם זיכוי של 1/3 או 1/4 ממה ששילמתם עבורו. אי לכך אנו ממליצים לא להתפשר ולקנות אך ורק יהלום עם תעודה של G.I.A(המכון הגמולוגי האמריקני המוביל בעולם). כמו-כן לא להתפשר על העבודה והליטוש של היהלום ולקנות יהלום שציון העבודה, הסימטריה והצחצוח שלו היא Excellent (3 ציונים של Excellent) כמו כן יש לדאוג שהיהלום יהיה ללא פלואורצנסיה (NONE). רצוי ללכת על צבע לבן G עד D ובניקיון של  SI1ומעלה.

אבן מסוג זה, ללא קשר לגודלה, תשמור על ערכה לאורך זמן וכל סוחר יהלומים ישמח לקנות אותה מכם בניגוד לאבנים אחרות המאבדות ממחירן מיד לאחר שיצאתם מחנות התכשיטים.

כעקרון הגודל הממוצע של היהלום הנרכש בטבעת האירוסין הוא 1/2-0.40 קראט והוא גם הגודל המינימלי שאינו דורש שדרוג בעתיד. כל גודל מתחת ל- 0.35 קראט הינו גודל שבוודאות יידרש לשדרוג עתידי. אי לכך אנו מציעים להשתדל ללכת על גודל של יהלום לא פחות מ-0.35 קראט כדי לצמצם אפשרות לשדרוג עתידי. בעקרון יהלומים קטנים מ-10 נקודות (0.1 קראט) משמשים לקישוט וכמעט ואין להם ערך עתידי.

אין כמעט תחום צריכה שבו אפשר לעבוד על צרכנים חסרי ידע כמו תחום תכשיטי היהלומים וטבעות אירוסין

במדריך זה מרוכז מידע עדכני וטיפים שיעזרו לכם בקניה

 קביעה של ערך היהלום ניתנת להיעשות באופן יסודי רק כשהוא עדיין לא משובץ בתכשיט או בטבעת אירוסין. אחר-כך כבר יותר קשה. כשמדובר בתכשיטים עם יהלומים 0.3 קרט ויותר, מצורפת לעיתים קרובות תעודה גמולוגית – מסמך שנותן מכון גמולוגי מוסמך, הקובע את הפרמטרים השונים של האבן. המסלול שעובר היהלום ממצב של חומר גלם ועד מצב של תכשיט סופי הוא עתיר הוצאות והשקעות, וכולל ידיים רבות מה שיוצר פער תיווך גדול מאוד. גורם יצרני בענף מדבר על פערים של עשרות ומאות אחוזים ברשתות היוקרתיות.

על מה לשים לב בבדיקת יהלום:

א)      צבע היהלום מ- D = לבן מאוד עד Z = צהוב.

ב)      ברק היהלום שהוא פונקציה של עבודת הליטוש באבן, איכות האבן, צלילותה, צורת הליטוש וכן עומק היהלום.

ג)       פרמטר נוסף הוא מידת הניקיון של היהלום, שמוגדרת על-פי פרמטרים מקובלים בתעשייה. ככל שהיהלום נקי יותר, הוא צלול יותר וגם יקר יותר.

איך נותנים ליהלום מראה של יהלום גדול יותר?

משבצים את היהלום כשהוא מוקף בזהב לבן, שעליו מוסיפים ציפוי של רודיום, מתכת ממשפחת הפלטינה. זו מעניקה לזהב מראה מבריק יותר, המוסיף אור ליהלום ויוצר אפקט של יהלום גדול יותר. עוד שיטה: מקיפים את היהלום, או לפחות חלק ממנו, באבנים קטנות, והשילוב יוצר גם הוא אפקט של יהלום גדול.

הרוב המכריע של הצרכנים מן השורה אינם מודעים למשמעות העצומה שיש לשיבוץ מקצועי על התוצאה הסופית ועל המחיר בהתאם.משבץ טוב משפר אפקט של יהלומים טובים. שיבוץ גרוע יכול להוריד את ערכו של תכשיט באלפי שקלים.

עבודות צורפות ושיבוץ איכותיות ניכרות בקווים ישרים, באחידות בין האבנים, וגם בדברים שלא ניתן לראות, כמו למשל (בטבעות בינוניות  וגדולות) יצירת רשת פנימית מזהב לבן בחלק הקרוב לעור, המבטיחה אוורור לאצבע ומפחיתה סיכון לפריחה. המשבץ המשובח יעבוד עם מיקרוסקופ המגדיל את האבנים פי חמישים. המשבץ הסטנדרטי יסתפק בלופה, שמעניקה הגדלה מצומצמת. ככל שמספר האבנים בתכשיט גדול יותר, כך עולה חשיבות מקצועיותו של המשבץ.

כללית, למשבצים הישראלים יש שם טוב בקנה מידה עולמי

קחו בחשבון שלא ישבצו לכם את היהלומים שקניתם משכן החבר בבורסה ליהלומים בתכשיטים ממותגים, מעוצבים ומיובאים, אלא אם מדובר באבנים בודדות גדולות במיוחד. הדבר נובע מרצונם של התכשיטנים להגן על רווחיהם.

מומלץ להתייחס בחשדנות להנחות של גדולות במחירי תכשיטי יהלומים או טבעות אירוסין. הן עלולות להיות פיקטיביות. פשוט ניפחו מחיר מלכתחילה על מנת לתת הנחה גדולה.

כל הנחה מעל 10% בתכשיטים ויהלומים – אינה רצינית כנראה שהמחיר היה מנופח

ביהלומים אין מבצעים, אין 1+1 ,אין הנחות של 40% ,אין חנויות מפעל-יש רק מחיר מנופח שממנו עושים הנחה

כל היהלומים בישראל נקנים בבורסת היהלומים. רק חבר בבורסת היהלומים הרשאי להכנס לאולם המסחר יכול לקנות את היהלום במחיר הסיטונאי הנמוך ביותר המוצע באותו יום.כל השאר ישלמו מחיר גבוה יותר בהתאם למספר המתווכים וחנויות התכשיטים עד לצרכן הסופי

היכן ואיך קונים בוחרים יהלומים, טבעות אירוסין, טבעות יהלום

מאז ומתמיד הדעה הרווחת היא לקנות יהלומים ותכשיטים בחנויות תכשיטים בכלל ובחנויות תכשיטים ממותגות בפרט. בכתבה זו אנסה להסביר ולסתור הנחה זו. אחד היתרונות הגדולים שיש לנו בישראל בנושא יהלומים הוא קיומה של בורסת היהלומים בר"ג.

בורסת היהלומים בישראל הינה הבורסה הגדולה והפעילה ביותר בעולם. מטרתה של בורסת היהלומים היא לקשר בין היצרן, הסיטונאי והתכשיטן ולקדם ביצוע עסקאות יהלומים בארץ ובחו"ל.

הבורסה בישראל מאגדת בתוכה כ- 3000 חברים מתוכם 2500 חברים פעילים הרשאים להיכנס לאולם המסחר ולסחור ביהלומים. עצם הכניסה לאולם המסחר מאפשרת לחבר בורסה לקנות ולמכור יהלומים במחיר הזול ביותר תוך כדי שמירה על כללי אתיקה ומסחר הוגן.

ישנם 4 בניינים מרכזיים במתחם הבורסה כאשר הבניינים מחוברים ביניהם בגשרים פנימיים: בניין שמשון, בניין מכבי, בניין יהלום ובניין נועם. בניין נועם חריג בשל העובדה שלא לכל הדיירים בנועם ניתנת האפשרות לעבור לבניינים אחרים.

בארבעת הבניינים קיימים משרדים העוסקים ביהלומים וחלק קטן מאותם משרדים משמשים גם חנויות תכשיטים. יש לציין שעל אף העובדה שחנויות אלו ממוקמות בתוך בנייני בורסת היהלומים הבעלים ברובם אינם חברי בורסת היהלומים.

מדוע אני ממליץ לקנות יהלומים מחבר בורסה בלבד?

חברי בורסת היהלומים כפופים לתקנון מחמיר במה שקשור לגילוי נאות ומסחר הוגן של יהלומים כך שסביר להניח שאותו חבר בורסה לא יסכן את מעמדו בבורסה וימכור לכם יהלום סינטטי או מטופל או יהלום שעבר טיפולי השבחה - וזאת ללא הודעה. לעומת זאת כל מי שאינו חבר אינו כפוף לתקנון זה. אי לכך המלצה ראשונה: לוודא שמי שמוכר לכם יהלום הוא חבר בורסת היהלומים. דרשו לראות תג של חבר בורסה – תג לבן עם מסגרת כחולה ותמונה עם כיתובית "חבר בורסה".

כדי לסבר את האוזן – 99% מבעלי חנויות התכשיטים בישראל אינם חברי בורסת היהלומים כולל חנויות תכשיטים שנמצאות במתחם בורסת היהלומים ובבנייני הבורסה. יתרון נוסף שיש לקניית יהלום או טבעת אירוסין מחבר בורסה היא העובדה שאצל חבר בורסת היהלומים ניתן לראות את היהלומים מחוץ לטבעת וזאת מאחר וכל חבר בורסה הינו סוחר יהלומים וסביר להניח שיש לו מלאי של יהלומים או לחילופין יש לו אפשרות להציג לכם יהלום שנלקח בהשאלה מחבר בורסה אחר.

אחת הבעיות המרכזיות בכל מה שקשור ליהלומים ותכשיטים הוא נושא הגילוי הנאות.

לצערנו, אנו נתקלים לעיתים די קרובות בעובדה שלא מספרים ללקוח את האמת

ולא נותנים לו אינפורמציה מהיימנה בבואו לרכוש יהלומים, תכשיטים וטבעות

אירוסין.

רכישת יהלום או טבעת אירוסין או כל תכשיט אחר היא בעייתית וזאת משום

שליהלום או לטבעת אירוסין אין תקן מחייב. אי-לכך אין שום קנה מידה

אובייקטיבי להשוואה בין המוצרים השונים. במילים אחרות, הצרכן נתון לחסדיו

של המוכר או בעל חנות התכשיטים. אי-לכך יש חשיבות עליונה היכן קונים וממי

קונים טבעת אירוסין או כל תכשיט יהלום אחר.

בכתבה זו אנסה לעמוד על מספר היבטים של גילוי נאות ביהלומים.

כפי שציינתי לעיל, מאחר ואין תקנים במה שקשור ליהלומים ותכשיטים, חשוב

מאוד לתת לצרכן מידע אמיתי בנוגע לקניית היהלום או טבעת האירוסין. על

הצרכן להחליט מה לעשות עם המידע. אסור לתת לצרכן מידע חלקי או להסתיר

מהצרכן מידע שייפגע בשיקול דעתו בקנייה.

להלן דוגמא להטעיית הקונה:

כידוע, התעודה הגמולוגית המובילה בעולם היא תעודה של המכון הגמולוגי

האמריקאי GIA. זו גם התעודה המובילה במסחר הסיטונאי העולמי ביהלומים. כל

שאר התעודות מנסות לחקות את הממצאים של התעודה הזו אולם משדרגות את צבעלהיות זולים יותר לצרכן מאחר והם נסחרים בבורסה  בפרמיה נמוכה בהרבה מאשריהלומים הנושאים תעודה של ה- GIA.את העובדה שבעל חנות התכשיטים קונה את היהלומים הללו 50%-70% פחות מאשראת היהלומים שנושאים תעודה של GIA, לא מגלים לצרכן. פשוט לוקחים את הרווחהנוסף לכיסם במקום לתת אותו לצרכן. מנגד אומרים לצרכן שלא כדאי לקנותיהלום עם תעודה של GIA כי הוא יקר מדי.

לדוגמא: יהלום במשקל 0.5 קראט, צבע  H , ניקיון   1SI בעבודה טובה נניח ששווה

באולם המסחר 1000$ (המספר להמחשה בלבד), אותו יהלום באותו הצבע משקל

וניקיון עם תעודה של EGL (מכון גמולוגי פרטי ישראלי)שווה40% באולם המסחר

X 1000 = 400$. הבה ונצא מהנחה שהרווחים של בעל החנות הם 50%, לפי זה

יהלום עם תעודה של GIA אמור להימכר ב- 150%X 1000 = 1500$ ויהלום של EGL

אמור להימכר ב- 150%X 400 = 600$.אולם לא כך הדבר. היהלום של EGL נמכר

ב- 1200$ וזאת על מנת למכסם את רווחי החנות. לצרכן מספרים שה- GIA מחירו

גבוה מידי מאחר וחנות התכשיטים לא מעוניינת למכור אותו משום שהיא צריכה

לייקר אותו בצורה משמעותית על-מנת להרוויח את אותו סכום.

דוגמא נוספת להטעיית הקונה:

כידוע, תעודה של GIA היא התעודה המובילה בעולם בהיקף המסחרי וידועה

בבדיקותיה המחמירות. בישראל קיים מכון גמולוגי בשם EGL, המכון הוא ישראלי

לכל דבר וממוקם בבניין נועם במתחם הבורסה.

הסטנדרטים של בדיקת יהלום ב- EGL נמוכים משמעותית מאשר זה של GIA. באופן

כללי EGL משדרג כלפי מעלה 2 צבעים ו-2 ניקיונות ביהלומים, כלומר נותן

ציונים טובים לתלמיד גרוע. אי-לכך הוא נסחר בבורסה ב- 60% פחות (כלומר ב-

40%) מאשר יהלום עם GIA. את העובדה הזו לא מספרים לצרכנים. מספרים ש- EGL

זה מכון בינלאומי.

אומנם יש לו סניפים בחו"ל אולם התעודות של EGL שנמכרות בחנות התכשיטים

בישראל מונפקות בישראל ושוות רק 40% ממחיר אותה אבן עם GIA. את זה לא

מספרים.

אינני אומר שתעודה של EGL  איננה טובה ואין כל כוונה להטיל דופי בתעודה זו.

כל זאת בתנאי שמסבירים לכם מה ההבדל בין התעודות.

יש לתת לקונה את כל הנתונים ועל הקונה להחליט מה לקנות, דבר שלצערנו לא קיים.

מה שחשוב להרבה עוסקים הוא רווח גדול ומהיר וזאת ע"ח גילוי נאות ואמיתי.

אי-לכך אנו ממליצים לקנות יהלומים ותכשיטים רק אצל חבר בורסת היהלומים

אשר מציג לכם תג של חבר בורסה. אל תתפתו להאמין למוכרים בחנויות התכשיטים

שבעל החנות הוא חבר בורסה – דרשו לראות את התג או צילום של התג ורשמו

לפניכם את מספר התג, כך תוכלו לוודא שאתם קונים יהלום מאדם מהיימן

ומכתובת נכונה.

להתייעצות חינם עם חבר הבורסה יעקב פוגל חייגו עכשיו!

053-80-20-312